NRD Начало
Вторник, 13 Май 2025
Начало Цветни аспекти 61-ви Международен фестивал на камерната музика
7871
Цветни аспекти

61-ви Международен фестивал на камерната музика

Фестивалната програма започва на 18 май (неделя) с откриващ юбилеен концерт по повод 80-годишнината на Националното училище за музикално и танцово изкуство (НУМТИ) „Добрин Петков“ в Етнографския музей. Форумът продължава на 20 май (вторник) с „Клавирен калейдоскоп“  с участието на Борислава Танева (пиано) и нейните възпитаници – Николай Маринов, Ивайло Василев и Ангел Ялъчков, в концертната зала на Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф.Асен Диамандиев“ - Пловдив (АМТИИ). На същото място, на 22 май (четвъртък) ще се състои концерта Hommage à J.S Bach - по повод 340 години от рождението на композитора, с участието на Венсан Дюбоа (орган), а на 28 май (сряда) ще се представят Карлхайнц Шютц (флейта) и Мария Принц (пиано).

| 30 Април 2025, 16:42 ч.
61-ви Международен фестивал на камерната музика
61-ви Международен фестивал на камерната музика
Снимка © Организаторите

Международният фестивал на камерната музика ще стартира за 61-ви път в Пловдив на 18 май, съобщават организаторите.

Ивайло Мирчев показва 21 платна в изложба живопис в галерия „Астри“ в София.

Градска разходка и тур в изложбата „Тази изложба щеше да е кич“ ще се проведе на 26 а

Едно островно градче край германския бряг на Боденското езеро е напът да се превърне в основна де

В Лондон ще бъде открита нова изложба с портрети, дело на Едвард Мунк, която хвърля светлина върх

Съвременна френска пиеса поставя премиерно Драматичният театър в Търговище.

„Девет

Фестивалната програма започва на 18 май (неделя) с откриващ юбилеен концерт по повод 80-годишнината на Националното училище за музикално и танцово изкуство (НУМТИ) „Добрин Петков“ в Етнографския музей.

Форумът продължава на 20 май (вторник) с „Клавирен калейдоскоп“  с участието на Борислава Танева (пиано) и нейните възпитаници – Николай Маринов, Ивайло Василев и Ангел Ялъчков, в концертната зала на Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф.Асен Диамандиев“ - Пловдив (АМТИИ).

На същото място, на 22 май (четвъртък) ще се състои концерта Hommage à J.S Bach - по повод 340 години от рождението на композитора, с участието на Венсан Дюбоа (орган), а на 28 май (сряда) ще се представят Карлхайнц Шютц (флейта) и Мария Принц (пиано).

Късноантичната сграда „Ирини" е домакин на 30 май (петък), на концерт на квартет „Арте“ в състав – Десислава Петева (флейта), Демна Гигова (виола), Теодора Атанасова (виолончело) и Петя Бъговска (контрабас), а на 1 юни (неделя) на Ивайло Койчев (маримба).

В концертна зала на АМТИИ на 3 юни (вторник) ще се състои концерта „Звездите на утрешния ден“ на Михаил Гаврилов (цигулка) и Ивана Говедарска-Ролдау (пиано). 

Софийският районен съд призна режисьора Александър Морфов за виновен по делото за обида, заведено

Карнавалните празненства в Германия започнаха на фона на засилени мерки за сигурност, особено в д

Безпрецедентна изложба в центъра "Жорж Помпиду" в Париж изследва присъствието и влиянието на черн

Мащабна изложба с близо 200 творби на световнопризнатия български художник Венелин Вълканов може

През март сцената на „Топлоцентрала“ е открита, търсеща, провокативн

На 5 юни (четвъртък), в същата зала, концерт ще изнесе камерен оркестър „Академия музика Пловдив“ с диригент Хуан Хосе Наварро, Дуня Наварро (цигулка) и Мария Джуклеска (цигулка), а на 10 юни (вторник) е вокалният концерт на Зоряна Кушплер (мецосопран) и Донка Ангъчева (пиано).

Закриващият клавирен концерт „150 години от рождението на Морис Равел“ - на Чинция Бартоли (пиано), е на 13 юни (петък) в Етнографския музей.

Артистичният директор на фестивала, проф. д-р Евгений Шевкенов казва по повод тазгодишното издание, че фестивалът продължава традицията на елитно българско и международно участие, обогатявайки палитрата на афиша си с не толкова често застъпените инструменти орган и маримба, акцентирайки върху еволюционното набъбване на камерния ансамбъл „Академия музика Пловдив“ в камерен оркестър и значителното разрастване на майсторските класове.

От 2022 г. АМТИИ, която от същата година е и основният организатор на фестивала, е притежател на патентната марка „Международен фестивал на камерната музика Пловдив". Програмата на фестивала е под селекцията на артистичния директор на инициативата.

„Нищо не се мени толкова често, колкото миналото. Всяко поколение си създава собствен възглед за историята”, казва Жан-Пол Сартр. Красотата на камерната музика изпълва живота на много отминали поколения,говори с живия си език и на нас самите. Ще пленява и следващите поколения, изпълвайки същността им с прелест, благородство и доброта. С ясното съзнание за огромното значение на Фестивала на камерната музика, приветствам всички участници в неговото 61-во издание“, казва доц. д-р Жан Пехливанов, ректор на АМТИИ.

По думите на домакините основната цел на форума е да се осигури продължаването на дългогодишната традиция за представяне на камерна музика на най-високо равнище и поддържане на амбицията за децентрализация и богато културно извънстолично съдържание.

През домакинството, което АМТИИ, като главен организатор на фестивала, предоставя, се добавя и модулът за международни майсторски класове като част от програмата на фестивала.

Тази година майсторските класове ще се проведат на следните дати: 21 май – проф. д-р Борислава Танева (пиано); 7 юни – Пенчо Пенчев (тромпет); 8 юни – доц. д-р Едуард Сарафян (кларинет);  9 юни – проф. д-р Борислав Ясенов (флейта); 10 юни – д-р Елвира Матева (камерно пеене); 11 юни – проф. д-р Тони Шекерджиева-Новак (класическо пеене); 12 юни – д-р Георги Славчев (пиано), и на 13 юни с доц. д-р Евгений Шевкенов (цигулка).

Създаден от българските музиканти маестро Ангел Христов, проф. Владимир Аврамов, проф. Александър Нейнски, Добрин Петков и Марко Мешолам, Международният фестивал на камерната музика Пловдив (МФКМ) е най-старият фестивал за камерна музика в Европа и най-дългогодишният фестивален музикален форум с международно и българско участие, който се реализира без прекъсване, от годината на своето основаване – 1964 г. досега, като през 2023 г. фестивалът има две издания, за да се компенсира пандемичната 2020 г.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Концертът „Магия от образи и звуци“ обединява музика и живопис
Концертът „Магия от образи и звуци“ обединява музика и живопис в едно сценично изживяване, съобщават от „Монте мюзик“. Събитието е на 4 юни в Sofia Live Cl ...
Лени Джеймс и Мариса Абела спечелиха водещите актьорски телевизонни награди БАФТА
Лени Джеймс и Мариса Абела спечелиха водещите британски актьорски телевизионни награди БАФТА, които бяха раздадени късно в неделя на церемония в Лондон, предаде ДПА. Поредицата "М ...
Световни музикални идоли идват у нас за ReWind Festival
Дванадесет световни музикални идоли идват във Враца през юли месец за ReWind Festival, съобщава общинска администрация на фейсбук страницата си. Изпълнителите, които ще посетят гр ...
Фестивал за късометражно кино представя 242 филма в конкурсните си програми
Международният фестивал за късометражно кино „В двореца“ ще се състои за 22-и път в Перник от 27 юни до 1 юли, съобщават организаторите. „За поредна година &bdqu ...
Марин Димитров от MP-Studio: София оживява с Lunar
Иновативно е, красиво е, предразполага хората да излязат и да се разходят, и да видят нещо различно. Никога няма да видиш НДК по този начин. С такива инициативи София има потенциал ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Видео показва как Шон „Диди“ Комбс удря и рита тогавашната си приятелка в хотел
Съдебните заседатели по делото на Шон "Диди“ Комбс изгледаха видеозапис от 2016 г., в  който хип-хоп магнатът напада тогавашната си приятелка Касандра Вентура, хвърля я ...
Германия сложи край на 100-годишен правен спор за имперски художествени съкровища
Хиляди културни ценности от бившето германско императорско семейство Хоенцолерн ще останат постоянно изложени в музеите в Берлин и Бранденбург, съобщи новият министър на културата ...
В Сатирата излагат маски на Пепа Николова и Григор Вачков
Маските на артистите Пепа Николова и Григор Вачков ще бъдат поставени в Сатирата до вече съществуващите на Георги Парцалев, Татяна Лолова, Стоянка Мутафова, Георги Калоянчев, ...
Над 250 изпълнения ще прозвучат на двудневния Арт фестивал за вокално изкуство „Новите звезди на България“
Над 250 изпълнения ще прозвучат в Ловеч на двудневния Арт фестивал за вокално изкуство „Новите звезди на България“, съобщи Кристиан Костов, председател на Народно читал ...
„Сцена без граници“ посреща девет спектакъла от осем държави и три филмови прожекции
„Сцена без граници“ посреща през юни в София девет спектакъла от осем държави и три филмови прожекции, съобщават организаторите на инициативата – Народен театър & ...
Тикер в 09:00 ч.
Съдебните заседатели по делото на Шон "Диди“ Комбс изгледаха видеозапис от ...
Начало Цветни аспекти
7871
Цветни аспекти

61-ви Международен фестивал на камерната музика

Фестивалната програма започва на 18 май (неделя) с откриващ юбилеен концерт по повод 80-годишнината на Националното училище за музикално и танцово изкуство (НУМТИ) „Добрин Петков“ в Етнографския музей. Форумът продължава на 20 май (вторник) с „Клавирен калейдоскоп“  с участието на Борислава Танева (пиано) и нейните възпитаници – Николай Маринов, Ивайло Василев и Ангел Ялъчков, в концертната зала на Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф.Асен Диамандиев“ - Пловдив (АМТИИ). На същото място, на 22 май (четвъртък) ще се състои концерта Hommage à J.S Bach - по повод 340 години от рождението на композитора, с участието на Венсан Дюбоа (орган), а на 28 май (сряда) ще се представят Карлхайнц Шютц (флейта) и Мария Принц (пиано).

| 30 Април 2025, 16:42 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
61-ви Международен фестивал на камерната музика
61-ви Международен фестивал на камерната музика
Снимка © Организаторите

Международният фестивал на камерната музика ще стартира за 61-ви път в Пловдив на 18 май, съобщават организаторите.

Фестивалната програма започва на 18 май (неделя) с откриващ юбилеен концерт по повод 80-годишнината на Националното училище за музикално и танцово изкуство (НУМТИ) „Добрин Петков“ в Етнографския музей.

Форумът продължава на 20 май (вторник) с „Клавирен калейдоскоп“  с участието на Борислава Танева (пиано) и нейните възпитаници – Николай Маринов, Ивайло Василев и Ангел Ялъчков, в концертната зала на Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф.Асен Диамандиев“ - Пловдив (АМТИИ).

На същото място, на 22 май (четвъртък) ще се състои концерта Hommage à J.S Bach - по повод 340 години от рождението на композитора, с участието на Венсан Дюбоа (орган), а на 28 май (сряда) ще се представят Карлхайнц Шютц (флейта) и Мария Принц (пиано).

Късноантичната сграда „Ирини" е домакин на 30 май (петък), на концерт на квартет „Арте“ в състав – Десислава Петева (флейта), Демна Гигова (виола), Теодора Атанасова (виолончело) и Петя Бъговска (контрабас), а на 1 юни (неделя) на Ивайло Койчев (маримба).

В концертна зала на АМТИИ на 3 юни (вторник) ще се състои концерта „Звездите на утрешния ден“ на Михаил Гаврилов (цигулка) и Ивана Говедарска-Ролдау (пиано). 

На 5 юни (четвъртък), в същата зала, концерт ще изнесе камерен оркестър „Академия музика Пловдив“ с диригент Хуан Хосе Наварро, Дуня Наварро (цигулка) и Мария Джуклеска (цигулка), а на 10 юни (вторник) е вокалният концерт на Зоряна Кушплер (мецосопран) и Донка Ангъчева (пиано).

Закриващият клавирен концерт „150 години от рождението на Морис Равел“ - на Чинция Бартоли (пиано), е на 13 юни (петък) в Етнографския музей.

Артистичният директор на фестивала, проф. д-р Евгений Шевкенов казва по повод тазгодишното издание, че фестивалът продължава традицията на елитно българско и международно участие, обогатявайки палитрата на афиша си с не толкова често застъпените инструменти орган и маримба, акцентирайки върху еволюционното набъбване на камерния ансамбъл „Академия музика Пловдив“ в камерен оркестър и значителното разрастване на майсторските класове.

От 2022 г. АМТИИ, която от същата година е и основният организатор на фестивала, е притежател на патентната марка „Международен фестивал на камерната музика Пловдив". Програмата на фестивала е под селекцията на артистичния директор на инициативата.

„Нищо не се мени толкова често, колкото миналото. Всяко поколение си създава собствен възглед за историята”, казва Жан-Пол Сартр. Красотата на камерната музика изпълва живота на много отминали поколения,говори с живия си език и на нас самите. Ще пленява и следващите поколения, изпълвайки същността им с прелест, благородство и доброта. С ясното съзнание за огромното значение на Фестивала на камерната музика, приветствам всички участници в неговото 61-во издание“, казва доц. д-р Жан Пехливанов, ректор на АМТИИ.

По думите на домакините основната цел на форума е да се осигури продължаването на дългогодишната традиция за представяне на камерна музика на най-високо равнище и поддържане на амбицията за децентрализация и богато културно извънстолично съдържание.

През домакинството, което АМТИИ, като главен организатор на фестивала, предоставя, се добавя и модулът за международни майсторски класове като част от програмата на фестивала.

Тази година майсторските класове ще се проведат на следните дати: 21 май – проф. д-р Борислава Танева (пиано); 7 юни – Пенчо Пенчев (тромпет); 8 юни – доц. д-р Едуард Сарафян (кларинет);  9 юни – проф. д-р Борислав Ясенов (флейта); 10 юни – д-р Елвира Матева (камерно пеене); 11 юни – проф. д-р Тони Шекерджиева-Новак (класическо пеене); 12 юни – д-р Георги Славчев (пиано), и на 13 юни с доц. д-р Евгений Шевкенов (цигулка).

Създаден от българските музиканти маестро Ангел Христов, проф. Владимир Аврамов, проф. Александър Нейнски, Добрин Петков и Марко Мешолам, Международният фестивал на камерната музика Пловдив (МФКМ) е най-старият фестивал за камерна музика в Европа и най-дългогодишният фестивален музикален форум с международно и българско участие, който се реализира без прекъсване, от годината на своето основаване – 1964 г. досега, като през 2023 г. фестивалът има две издания, за да се компенсира пандемичната 2020 г.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Концертът „Магия от образи и звуци“ обединява музика и живопис
Лени Джеймс и Мариса Абела спечелиха водещите актьорски телевизонни награди БАФТА
Световни музикални идоли идват у нас за ReWind Festival
Фестивал за късометражно кино представя 242 филма в конкурсните си програми
Марин Димитров от MP-Studio: София оживява с Lunar
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Май
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Видео показва как Шон „Диди“ Комбс удря и рита тогавашната си приятелка в хотел
Авансцена
Германия сложи край на 100-годишен правен спор за имперски художествени съкровища
Творчески отражения
В Сатирата излагат маски на Пепа Николова и Григор Вачков
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.